Blog'un pano kısmında genelde benim hoşuma giden ve önem verdiğim şeyleri yazmayı istiyorum. Kısaca evinizin bir köşesindeki pano gibi düşünebilirsiniz.


Ne yapıyorum: (12.08.21 itibariyle)

Bu aralar burada en çok karşılaştığım soru bu belki de :) ne işle meşgulsün. Mühendisim diyorum. Nerede çalışıyorsun. Kendi işimi yapıyorum diyorum. Nasıl bir şey diyorlar. Ben de uğraş "gari" diyorum :)
Neyse aşağıda biraz bahsedeyim de belki soranları direk buraya yönlendiririm okurlar öğrenirler dedim.

ne yapıyorum: (1 paragraf)
invuca ajansının oluşması ile uğraşırken; ailem vasıtası ile tarım, turizm ve emlaktan gelir elde ederken; bilişim ve eğitim sektörlerinde iş geliştirme yapıyorum. Ayrıca öğrencilere burs veriyor ve mentorlük yapıyorum ve yazılım alanında kendimi geliştirmek üzere Yönetim Bilişim Sistemleri okuyorum. Bir de bir kitap yazmaya çalışıyorum, bitmeyen... işte bu kadar. detaylar aşağıda... Kısaca bir girişimciyim denebilir.

2020 Mart ayında inusdev diye bir kalkınma ajansı şeklinde gördüğüm bir ajans oluşumu uğraşısına başladım. O zamanlar kafamda oldukça fazla fikir vardı ve bunları bir şekilde değerlendirmeye almak istedim ve ben de bunları bir metodoloji içerisinde yapayım dedim. Daha sonrasında da inusdev fikri aklıma geldi. Aynı zamanda da dışarıya da hizmet verebilecek bir yapı gibi de değerlendirmek istedim. Henüz daha yeni bir şey ama zamanla değişik bir bilgi birikimi oluşacağını düşünüyorum. Inusdev şimdilik böyle.

Memleketteyim ve memlekette olası yapılabilecek iş kollarını araştırıyorum bir yandan. Anadolu çok değişik çünkü. Bir tornacının yılda 4 milyon lira kazandığını veya bir poğaçacının ayda 30 bin TL kazandığını duyduktan sonra olaylara biraz daha farklı bakmaya başladım. Ama gene de bilgi ağırlıklı bir iş yapmak istiyorum ben. Ama burası da bir yandan Anadolu'da bir şehir ve yapılabilecekler sınırlı. Bakalım göreceğiz. Pandemi olmasaydı Koç Holdingte TZY yapısı içerisinde işe başlayacakken bir anda kendimi memlekette buldum. Aile işleri falan filan onlarla uğraşmaya başladık derken burayı baya bi sevmeye başladım ve şu an buraya geleli 1 yıl olacak ve hiç başka bir yere gitmeye de niyetim yok açıkcası.

Olayı şöyle düşünün hayatınız ekonomik bağlamda yaradan bir terslik vermezse garanti altında ve her ay kendinize yetecek düzeyde geliriniz geliyor, ne yapmak isterdiniz hayatınızla? Tam olarak içinde olduğum durum bu.

Araştırma konularım bu aralar, yazılım ile alakalı. Tarım, Emlak ve Turizm alanlarında ise ailem faaliyet gösteriyor. İlk zamanlar Enerji sektöründe de bir şeyler yapılabilir mi diye de baya uğraştım fakat şu aşamada o işleri biraz rafa kaldırmakta fayda olduğunu görüyorum.

Nasıl ki İngilizce dili günümüzde gayet normal ve bilinmesi kesin gereken bir yapı haline geldiyse, bundan bi 10 yıl sonra da yazılım bilgisi de böyle olacak. İşte bu nokta ben kendimi bu yapıya hazırlıyorum açıkcası. Ama öğrenilmesi gereken o kadar çok şey var ki. Bir de kendi başına öğrenmek cidden uğraştırıcı bir şey. Ama gün ve gün ilerleme kaydediyorum bu güzel bir şey. Teknik konular şöyledir genelde ya zaten, bir paragraf bir gününüzü alabilir anlamak vs. ama o paragrafı bilmek sizi diğerlerinden farklı bir noktaya taşır.

Aslında baya günlerim belli kısımları yazma ile belli kısımları düşünme ile geçiyor. Bir yandan bir kitap projesi ile uğraşıyorum bazen. Ama kitap işinde pek para kazanma konusu olmaması zamanımı ona harcamam konusundaki şevkimi kırıyor açıkcası.


Filmler ve Diziler

Bu aralar beni en çok etkileyen 2 film: "Green Book" ve "The Old Guard" filmleri çok hoşuma gitti. Bir de geçenlerde izlediğim "Assassin's Creed" de oldukça değişik bir film.

Dizi olarak ise Amazon Prime'da "Solos" isimli bir dizi var. Onu oldukça ilginç buldum. Kısa kısa bölümlerden oluşuyor. Ama ana temel konu ise insanın varoluşunu sorgulaması olduğu için benim ilgimi çekti açıkcası.

Eski diziler olarak da "Lost", "Prison Break", "How I Met Your Mother", "Big Bang Theory", "Silicon Valley" ve tabi ki "Game of Thrones"...

Daha farklı bir dizi isterseniz "Atypical" isminde bir diziye bakabilirsiniz. Ya da Amerikan dizisi izlemek isterseniz de Netflix'te beğendiğim bir dizi var, "Virgin River" ismi, ona da bakabilirsiniz. Bu arada herkes Squid game falan filan izlerken bense bu şekilde dizileri seviyorum. Zevk meselesi işte.

Klasik Filmlerim gözü ile baktığım filmleri ise aşağıda listeledim:

şimdilik aklıma gelenler bu şekilde geldikçe daha da genişleteceğim...


Kitaplar

Kitap olarak da aşağıdaki kitapları beğeniyorum.


Bookmarks

Bookmarks kısmında da internette gezinirken keşfettiğim güzel şeyleri paylaşacağım.

Blog olarak Bill Gates'in şahsi sitesi olan gatesnotes.com sitesine bayılıyorum.

Harvard Business Review üyeliğim var, onlardan makale okuması çok hoşuma gidiyor.

Turkcell'in dergilik aplikasyonu çok hoşuma gidiyor. Hafta 3-4 kez oradan dergilerden makaleler okuyorum.

Dünya Ekonomik Forumunun sitesi olan weforum.org dan makaleler okumak da çok ilgimi çekiyor.

Ara ara National Geographic'in sitesine girip geziniyorum. Bu da çok keyifli oluyor...

Bu aralar incelediğim sayfalardan biri de Refik Anadol'un sayfası. Çok güzel sanat eserleri mevcut. Çok keyifli gezinmesi...

Bu aralar incelediğim sayfalardan biri de Paul Graham'ın sitesi. Çok güzel yazılar ve bağlantılar mevcut. Hackers and Painters kitabını da alıp okumayı düşünüyorum açıkcası.

Bu aralar oynadığım tek oyun da Type Racer. İnsan yaşlanınca oyun anlayışı da bu şekilde oluyor :P

takip edilmesinde fayda olan yerlere ilaveler: BCG, Bain, McKinsey, Deloiette, PwC, KPMG, E&Y, Accenture, Gartner bunları takip ederseniz baya donanım kazanırsınız...
yanına bir de: gatesnotes, CFR, Stratfor ve wef in sitelerini de eklediniz mi coşarsınız kimse tutamaz sizi...