2024 Mektubu

Uzun yıllardır her yıl mektup yazarım kendime. Geçen yıl nasıl geçti, bu yıl nasıl planlamalı şeklinde…

Yıla dair genel gelişmeler bir çok kaynaktan bulunabilir. Ama ben biraz daha şahsi bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Bu satırları da neden yazıyorum? Daha çok yazma ve düşünme kaslarımı geliştirmek ve daha açık bir görüş kazanmak için yazıyorum. Bu yıl da zaman zaman yazmayı kendime hedef koydum.

Photo by <a href="https://unsplash.com/@framesbyfin?utm_content=creditCopyText&utm_medium=referral&utm_source=unsplash">Heidi Fin</a> on <a href="https://unsplash.com/photos/person-holding-compass-selective-focus-photography-M2Kxb80gqcc?utm_content=creditCopyText&utm_medium=referral&utm_source=unsplash">Unsplash</a>

Seamless
Empathy
Deepening

Gelelim Mektuba:

Hayat bir yolculuk hepimizin bildiği gibi. 2023 yılı için 2023 yılının başında hedefler koymuşum ama onlardan çok farklı düşüncelere gitmişim. Bu iyi midir, kötü müdür tartışılabilir. Ama sanıyorum bence iyi.

2023 iyisi ve kötüsüyle geçti ama koskoca bir yıl da neler yaptık bir şöyle düşünmemiz gerekmez mi?

Genel olarak bu yılı özetleyecek olursak: Sağlık, İş, Gelişme ve Farkındalık diyebilirim sizlere. Bunlar üzerine gelişmeler oldu hayatımda. Uzun uzadıya yazmak istemiyorum ama doldu dolu bir yıl oldu 2023. 2024’e hazırlamak istedi sanki beni.

2024’ün kelimelerini şöyle belirledim kendimce, bir nevi zihinsel bir geviş getirme kimileri için zikir gibi: “Seamless”, “Empathy” ve “Deepening”

2024 yılında daha çok insanları gözlemleyeceğim ve onları anlamak için çaba sarfedeceğim. Maddi ve manevi olarak zaten çalışmalarım yıllardır devam ediyordu ama bunu daha farklı bir boyuta taşımaya karar verdim. Çünkü empati yeteneği çok önemli bir soft skill.

Hayatımız muhteşem değil, bazı çentiklerimiz var. Hem kendimizde hem karşılaştığımız bu dünyada onları hem kabullenmek hem de azaltmak için uğraşacağım.

Maymun iştahlılık huyum var biraz o bana çok şey kattı hem de çok uğraştırdı diyebilirim. Ama artık odaklanma ve derinleşme zamanı geldi diye düşünüyorum.

2024’ün araçları: “Focus”, “Mindfulness” ve “X Thinking Tools (Design, Creative, Critical, Strategy…)”

Günümüzde ve zamanla çok önemli 3 tane yetiyi yönetebilmek bence çok önemli olacak çünkü gitgide bunlarda köreliyoruz:

  1. Odaklanma
  2. Anda Kalma
  3. Beyni kullanma ve Temiz/Açık düşünebilme

Bu 3 yeti için de bize bazı araçlar gerekecek işte o konularda da kendimizi geliştirmemiz gerekiyor.

2024 yılı görebilenler için çok hareketli bir yıl olacak. Hepimize güzel günler getirsin.

for English, you can use any AI tool you want, if you are interested in these words.