Hakkımda

can

Can Ince, 2012 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun olmuş bir mühendistir. Her ne kadar Petrol ve Doğalgaz Müh. Bölümünden mezun olsa da meslek hayatı boyunca Endüstri Mühendisliği alanlarında çeşitli holdinglerin büyük çaplı projelerinde çalışmıştır. Ana uzmanlaşma konuları İş ve Proje Geliştirme ve Proje Yönetimidir. Aynı zamanda Tedarik Zinciri Yönetimi konularında da bilgi sahibidir. Avustralya, Amerika ve Rusya başta olmak üzere çeşitli ülkelerde bulunmuştur. 2008 yılından beri Enerji sektörü ile ilgilenen Can Ince, şu anda Enerji ve Bilişim sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Derin derin düşünmeyi; felsefe ile ilgilenmeyi; teknoloji, bilim ve sanat konularına dair makaleler okumayı severim. Ayrıca kahve ve sigara içmeyi çok seviyorum. Bu arada bir de motor/scooter aldım bu yıl, onunla köy yollarında gezinmeyi seviyorum. Müzik konusunda genelde blues, country ve jazz dinlerim. Türkçe olarak ise Türküler ve 90 lar favorimdir. İçki olarak Rakı ve Jack tercihimdir ama çok içemem tansiyonum nedeniyle.

Aşağıda masamdan bir görüntü paylaşıyorum. Benim için en önemli iki mekandan biridir. Biri yatağım diğeri çalışma masam...

masam

Yukarıda kendimden kısaca bahsettim, fakat daha detaylı merak edenler için kısaca şöyle 2-3 paragrafla anlatayım.

Muğlalıyım. Kökenim Toros'un Ege Bölgesi taraflarındaki yörüklerinden. Ailem çiftçilik, turizm ve devlet çalışanları ağırlıklı. 1989 yılı Ocak ayında doğmuşum. Kova burcuyum yani. Kovanın tüm özelliklerini gösteriyorum :) . Tek çocuk olmanın verdiği rahatlık sayesinde çok güzel bir çocukluk dönemi geçirmişim. Lise yıllarına kadar dersler hep 5 üzerinden 5. (Knight Online diye bir oyunla tanışmasaydım veya bağımlılık düzeyinde o oyunu oynamasam belki lisede dersler farklı olabilirdi.) :) Çeşitli yerlerde okul temsilcilikleri yaptım. Koyu bir izciydim. Bilime sanata ve spora tutkulu bir çocukluk geçirdim. Ailem ve çevrem gayet aydın bir ortamdı şimdi düşününce. Anadolu Lisesi fen kolu çıkışlıyım. 2000 ve 2007 yılları arasında yazları Güney Ege Bilişim isimli tanıdığımızın şirketinde teknik serviste bilgisayarı öğrenmek amaçlı çalıştım. Bilgisayar yeteneklerim sayesinde öğretmenlerimin evlerine bilgisayar tamirine gidiyor okulda da okulun bilgisayarlarına bakıyordum falan. Baya havalı oluyordu... :) Hayatımda ilk kazandığım para da gene bilgisayar ile alakalı olmuştu.

2007 yılında ÖSS sonucu olarak son tercihim olan İTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği gelince, biraz afalladığımı söyleyebilirim. Çünkü açıkcası beklentim Ankara veya İzmir idi. Her ne kadar bilgisayar konusunda yeteneklerim çok fazla olsa da ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerine puanım tutuyor olsa da bilgisayara dair herhangi bir bölüm yazmamıştım. Açıkcası bilgisayara çok kaptırmaktan korkuyordum kendimi. Bu yüzden de yazmak istemedim. Ama tabi şu zamanlarda bakıyorum ki yazsam güzel olabilirmiş. Tabi o zaman da 120 kilo falan olurdum herhal... İstanbul bana çok kalabalık geliyordu. Lakin ileride farkedecektim ki, üniversite Türkiye'de ancak İstanbul'da okunur idi. İTÜ yıllarım keyifli geçti. Hiç alakalı olmadığım bir sektör olan enerji sektörü ile tanışmaya başladım. Petrol sektörünü tanımaya başladım ama pek yıldızımızın barıştığını söyleyemem. Üniversite yılları dolu dolu geçti. Yurtdışlarına seyahatler, TPAO, EPDK ve İş Bankası gibi yerlerde stajlar, çok kaliteli hocalardan dersler, sanat etkinlikleri gibi bir çok aktivitelerde bulundum üniversite yıllarında.

2012 yılında İTÜ'den mezun oldum. ve ertesi hafta kendimi sahada buldum. Arkadaşlarım kep atarken mezuniyet töreninde ben sahada baret atıyordum. Şunu bir an önce anlamaya çalışıyordum, ben bu mesleği seviyor muyum? Tozun toprağın çamurun soğuğun içinde olmak beni nasıl etkiliyordu? 120 gün arada 1 gün tatil alarak bir fiil çalıştım ve gördüm ki ben bu mesleği sevmiyordum. İstifamı verdim ve Askere gittim. Asteğmen olarak yaptım askerliğimi. Askerlik benim için zordu açıkcası, o disiplin ve diğer kişilerle zoraki bir ortamda olmaktan hoşlanmıyordum. Ama 1 yıl görevi icra ettim. Askerdeyken işimi de ayarlamıştım. Askerliğimin son 2 ayında o işe dair dökümanları inceliyordum falan. Daha sonrasında İstanbulda 2014 yılında işe başladım.

İstanbul sanki iş hayatına atılarak istanbulda yaşayan ben için çok daha farklı bir şehir olmaya başlamıştı. Beşiktaş'ta yaşıyor Beşiktaşta çalışıyordum. İş geliştirme ve Proje Yönetimi konularında çok değerli kişilerle çalışıyordum. Çalıştığımız projelerin parasal hacimleri milyonlarca dolar mertebelerinde olan santral projeleri idi. Çok keyifli bir yaşam sürüyordum fakat aklımda Türkiye'nin durumuna ve gidişatına dair bir rahatsızlık vardı. Onun için yurtdışına gitmeyi düşünüyordum ve bu zamanla daha da baskın hale geldi ve Avustralya'ya taşındım. Bir süre kaldım Avustralya'da ama hem ailevi sebepler hem de memleket özlemi hem de Avustralya'nın yasal göçmenlik konularındaki sorunları nedeni ile Türkiye'ye geri dönüş yaptım. Daha sonrasında 2 yıl boyunca İstanbulda Tedarik Zinciri alanlarında çalıştım. Yurtdışından malzeme getirme, iç ve dış müşterilerin yanısıra altyüklenicilerin yönetilmesi vb. konularda çalışmalar gösterdim. İstanbul'da hayat gene güzeldi.

2019 yılında Ankara'ya taşındım. İsveç merkezli bir firmada çalışmaya başladım. ODTÜ Teknokent ortamında çalışmalar başlamıştı. Her ne kadar bizim İTÜ Çekirdek'ten de bilsem de burada da girişimcileri ve girişimcilik ekosistemini de gözlemliyordum. Ankara'da hayat pek iyi gitmiyordu. Bir kere su yok. Kara kuru bir yer bana göre... Her ne kadar çok denizci bir insan olmasam da deniz görmek benim için önem teşkil ettiğini fark ettim.

2020 yılında Koç Holding'te başlayacakken pandemi çıktı ve benim süreç de askıya alındı ve ben de uzun yıllar uzak kaldığım memleketime geri döndüm. Burada yıllardır kafamda var olan iş planlarını bir bir incelemeye ve değerlendirmeye aldım. Bazılarında başarılı ve büyük çoğunluğunda da başarısız olaraktan bir süreç geçirdim ve geçirmekteyim. Şu an itibari ile Emlak, Turizm ve Tarım sektörlerinden gelir elde etmekteyiz diğerlerinde ise başarısız olduk ne yazık ki. Bir yandan bir kitap hayalim var onu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Bir yandan da İstanbul Üniversitesi AUZEF'te Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü okumaya başladım. Eğlenceli bir bölüm, tavsiye ederim. Hayat bir şekilde hızlıca geçiyor... onu yakalamaya çalışıyorum :)


10 yıl önceki üniversitedeki ben'e notlar:

Zamanla yukarıdaki listeyi geliştirebilirim. Şimdilik kendim hakkımda yazabileceklerim bu şekilde.