2012 yılından bu yana İTÜ Çekirdek aracılığı ile girişimcilik ekosistemi içerisindeyim. Aklımda sürekli bir şekilde bir sistem kurup uyurken para kazanma hayali var. Bunun nasıl olacağı konusu ise ayrı bir yazı konusudur.

Girişimcilik hususunda benim gözlerim itibari ile girişimlerin nasıl çıktıklarına dair çıkış noktaları bağlamında kısa bir liste yapacak olursak:

Yukarıdaki maddeleri neden böyle yazdığımı açmam gerekir açıkcası, ama o da bir sohbet konusu olsun bence.

Gişirişimcilik ve girişkenlik farklı kavramlar bir de bu konuda çok konuşulan infopreneur konusu vardır o da tamamiyle ayrı bir konu. Bunlara dair yazılar yazmayı planlamaktayım.

Peki bu sayfada neler paylaşmayı düşünüyorum:


Girişimcilik konularında temel bilgileri daha sonra yazacağım. Uzun bir konu belki ayrı bir sayfa da açabilirim. Terimlere dair sözlük sitesi araştıracağım falan...


Girişimcilik hususunda yaptıklarım ve bazı konular:

zamanla bu listeye de eklemelerim olacak. Şimdilik ilk anda aklıma gelenler bu şekilde


Benim de hem kendi projelerim hem de bana gelen bazı öneri projeler mevcut. Onlarla ciddi mesai harcıyorum. Değerlendirmeler yapıyorum. Uygunluk durumlarına bakıyorum. Bazılarına girişler gerçekleştiriyor bazılarını ise eliyorum. Baya zorlu olabiliyor bu süreçler. Bazen hiç anlamadığım bir iş ve hiç bilmediğim bir sektör geliyor. Önce o sektörü araştırmam gerekiyor. Sonra o işe dair iş planları, nakit akışları, varsayımlar (mesela bu varsayım olayları bile başlı başlına bir iş aslında), bilen kişilere danışmalar, daha sonrasına hayat tecrübesi yüksek insanlarla istişareler, risklerin değerlendirilmesi, eldeki kaynak kullanımına dair alternatif maliyetlerin çıkartılması gibi bir çok koldan incelemeler yaparak bir sonuca varmaya çalışıyorum. 2020'nin Nisan aylarından beri böyle uğraşıyorum ve ciddi zaman kaybettiğim işler de oldu. Zaman demek haliyle para demektir. Şu anda da Tarım, Turizm ve Emlak işlerinde mevcut işlerimizle uğraşıyorum. Bir yandan da Enerji ve Bilişim sektörlerinde belli düzeyde iş geliştirme faaliyetleri yapıyorum.


Blogumda girişimcilik ile ilgili yazdığım makalelere ulaşmak için Tıklayınız


Girişimcilik konusunda Bookmarks:

şimdilik bu 4 site yeterli bence. bir de tabi İTÜ Çekirdek'i unutmayalım...

Bunlar haricinde bazı discord kanalları var onlar faydalı oluyor. Discord'u mutlaka kullanmanızı öneriyorum.

Ben açıkcası kickstarter.com'da gezinmesini de çok seviyorum. Farklı farklı fikirlerin ne değerlerde olduğunu görebiliyorum falan... Sizler de gezinebilirsiniz.

daha detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.


Girişimcilik Misc

Bu aralar NASA'nın bir bootcamp i var ona ekip kurmaya çalışıyorum. NASA için kafamda bir proje var. GIS ağırlıklı bir şey. Ekip toplayabilirsem başvuracağım. Şimdilik 3 kişiyiz.

Flutter konusunda kendimi eğitmeye çalışıyorum. Kafamdaki bazı mobile app leri kendim mi yapsam diyorum ama bu şuna benziyor bir araba ile İstanbul'dan Ankara'ya gideceksiniz. Bu işlem için araba yapmaya kalkıyorsunuz gibi bir şey... bilemiyorum. Ben biraz işleri from the scratch olarak yapmayı seven biriyim.

Ortaklık üzerine: Geçtiğimiz 1 yılın altı ayını bir projeyle uğraşmaya harcadım. ODTÜ Teknokente kabul ettirdim falan ama ortaklık konusunda anlaşamadım ve bıraktım o konuyla uğraşmayı. Kimlerle yola çıktığınıza ekibinize çok dikkat edin. Ekip çok önemli bu işte.

Bilmediğiniz, anlamadığınız, mutfağından geçemeyeceğiniz işe girmeyin. Ne kadar karlı olursa olsun.

Riskleri iyi analiz edin ve hangilerini mitigate edebilirsiniz iyi düşünün.

Bu konularda iş planı hazırlamak, canvas modelleri, nakit akışları gibi konular bu işin alfabeleri bu yüzden bunları iyi öğrenin. Oyuncak gibi olsun sizlere bunlar.

Ben ilk zamanlar bir proje önerisi geldiğinde bana baya baya uğraşırdım. Şimdi ise eleme sorularım var, onlara göre karar verme hızım çok kolay oluyor. Öyle bir sistem geliştirin kendinize.

Şu ana kadar, yani geçtiğimiz 2020 Nisan'dan Temmuz 2021'e kadar, 15 civarında fikirle uğraştım ve elde sadece 2-3 tanesi kaldı. Çoğu elendi. 1 tanesinden gelir elde edebildim. Zor bir iş.

Benim hedefim uyurken para kazanmak ve lokasyon bağımsız olmak, böyle bir sistem kurmak istiyorum. İnsanlar nasıl olacağını soruyorlar... ben de bilmiyorum diyorum. Hayalim bu. Çok para kazanmak falan değil, böyle bir sistemi sağlamak.

Şimdilik bu şekilde. İleride bilgi ağırlık kısımları da eklerim yavaş yavaş.