Enerji Sektörüne dair bildiklerimi burada paylaşıyorum.

2007 yılında Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümüne yerleşmem ile enerji sektörü hikayem başladı açıkcası. 2008 yılında İTÜ'de, İTÜ Enerji Enstitüsü başkanlığı da yapmış bir hocamdan bir ders aldım üniversitenin ilk yılında ve ilgim o zamanlardan başladı da diyebilirim daha çok. Ders aslında o zamanlara ait Uluslararası Enerji Ajansı'nın hazırladığı World Energy Outlook gibi raporlardan derlenmiş verileri içeriyordu. Bana oldukça ilginç gelmişti konu.

2010 yılında Türkiye Petrollerinde (TPAO) staj yaparken hem detaylı inceleme fırsatı buldum Enerji Sektörünü. Hem de İTÜ'de çeşitli dersler alarak farklı farklı konuları öğreniyordum. Asıl enerji sektörüne merakım hususunda kırılım noktası Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nda (EPDK) staj yapmam ile oldu açıkcası. EPDK tam olarak Türkiye'de enerji sektörünün kalbi gibi bir kurumdu o zamanlarda. Ben de 2 aylık stajımda her hafta farklı daireleri ziyaret ederek her yerden ciddi düzeyde bilgi topluyordum. Merakım ve girişkenliğim sayesinde EPDK başkanından danışmanlara kadar herkesle sohbet etme imkanı yaratıyordum kendime. Çok değerli insanlarla tanıştım orada. Bu arada kütüphanecileri ile kitaplar hususunda kavga ettiğimi de söylemeden geçemeyeceğim.

2012 yılında İTÜ'den mezun olmak için tez yazmamız gerekiyordu ve ben de konu olarak "Türkiye'de Enerji" isimli bir konu seçtim ve 2 arkadaşımla çok kapsamlı bir tez hazırladık, öyle ki 300 sayfa civarında bir tez çıktı ve çok geniş kapsamlı olmuştu. Bir Lisans tezi için bu rakam oldukça fazla idi. Tabi sayfadan çok içinde yer alan veriler ve yaklaşımlar önemlidir onu da vurgulamadan geçmeyelim. Burada da derinlemesine incelemelerde bulunduk ve gelecek tahminleri yaptık Türkiye Elektrik tüketimi ve Birincil Enerji tüketimi hakkında.

İTÜ'den mezun olduktan sonra ise öncelikle Petrol sektöründe çalışmaya başladım. Daha sonrasında Doğalgaz, Rüzgar, Güneş Santralleri projelerinde görev aldım. EPDK'dan özel sektöre geçen uzmanlarla çalışıyordum. Çok verimli zamanlardı. Pozisyon gereği proje neye ihtiyaç duyarsa o bilgileri öğrenip projenin ilerlemesini sağlıyorduk. Enerji sektöründeki bir çok firma ve kişi ile iletişim halindeydik burada. Daha sonrasında Avustralya'da enerji sektörü ve proje yönetimi konularında çalışmalarım oldu. 2017 ve 2018 yıllarında ise daha çok enerji sektöründe Tedarik Zinciri Yönetimi konularında çalıştım. Bu iki yılda daha çok Jeotermal, Kömür ve Güneş alt sektörleri ile ilgilendim. Daha sonrasında Ankara'ya taşınarak İsveç merkezli bir firmada Danışman olarak çalıştım. Burada da daha önce pek fazla bilgimin olmadığı Elektrik Dağıtım sektörüne dair geniş çaplı bilgilerim oldu. 2020 yılında da Koç holding iştiraklerinden enerji sektöründe yer alan bir kuruluşta Tedarik Zinciri konusunda bir pozisyonda işe başlayacakken pandemi araya girdi ve bir anda kendi kafamdaki projelerle uğraşırken buldum kendimi... Bir yandan iyi oldu bir yandan kötü mü desem :)

Kısaca 2008 yılından beri enerji sektörü ile haşır neşirliğim bu şekilde. Gelelim bu sayfada neler olmasını istiyorum:


Enerji Sektörü ile ilgili hazırladığım "Can'dan Enerji 101" (CEN101) bilgi notlarına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tıklayınız

Mentor olarak Mentee'lerime enerji sektörü hakkında genel bağlamda bilgiler vermekteyim zaten. Ama onun haricinde bazı kişiler ile de çalıştığım oluyor. Bu hususta daha derinlemesine bilgi almak veya öğrenmek isterseniz de bana burada bahsettiğim iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.


Enerji Sektörü Genel Konular

Aslında Enerji sektöründeki genel başlıkları şöyle bir çok kısa söylemek gerekirse; Elektrik, Petrol ve Doğalgaz, Yenilenebilir diyebilirim. Bütün alt konuları sadece bu 4 ana konuda toplayabilirim. Ama tabi CEN101'de çok daha gelişmiş şekilde anlatıyorum açıkcası. Mesela detay konular da mevcut örneğin ikincil enerji kaynağı olan hidrojen gibi ya da unkonvansiyonel petrol üretim çeşitleri gibi. Ama kısaca enerji sektörüne dair hızlı bir bilgi bilmek istiyorsanız yukarıdaki dört konudan başlamanız bence güzel olacaktır. Bunlardan da ilk olarak aslında CEN101 içindeki enerji sektörü dallanmasını incelemenizde fayda vardır.


Enerji Sektörü Güncel Konular

Bu aralar Enerji Sektöründe aşağıdaki konuların konuşulduğunu gözlemledim:

Şimdilik aklıma gelenler hızlıca bu şekilde. Zamanla buraya eklemeler yapabilirim.


Benim Sektörel Deneyimlerim ve Blog Paylaşımlarım

Enerji sektörü konusunda arada bazı yazılar paylaşmak istiyorum. Bu yazıları blogun enerji kısmında bulabilirsiniz. Blogun Enerji kısmına gitmek için Tıklayınız

Deneyim olarak ise yazılar şu başlıklar altında olabilir daha çok; petrolün upstream konuları, jeotermal enerji, doğalgaz santralleri ve doğalgaz commoditysi konuaları, Rüzgar ve Güneş özelinde yazılar, kömür ticareti, Elektrik Piyasası, Elektrik Dağıtım sektörü alt Piyasası


Enerji Bookmarks

Enerji konusunda bazı faydalı siteleri paylaşıyorum:


Energy Misc (Her telden yani)

Sayfa Kapanışını da aşağıdaki şekilde yapayım...

Mısır