Vasatlık Üzerine

Aslında tüm düşünce, yeni tanışdığım konuştuğum insanların konuştuktan ve tanıştıktan bir süre sonra bana övgüler söylemesi konusunun beni sinir etmesi ile aşağıdaki tweeti atmam ile geldi bu vasatlık konusu aklıma.

Zihinsel hiperaktivite (diğer zihinlerle iletişimde problem olabilecek düzeyde idi…), aşırı merak (bazen gereksiz zaman kaybı yaratıyor ve odağı da saptırıyor…), bilgiye düşkünlük (bazen aşırı bilgi yüzünden karşı tarafla iletişimi kaybettiriyor, aynı zamanda sizi herbokolog gibi gösterebiliyor çok bilgi), bir şeyi derinlemesine araştırmak (ama etrafındaki insanları sıkarcasına olabiliyor bu) gibi konular çocukluğumdan beri bende hastalık derecesinde özellikler. Bir diğer noktadan bakarsak da mesela ben yüzemem pek. Çünkü ayaklarım yere basmadığı zaman kontrolü kaybettiğimi düşünür ve paniklerim ya da kalabalık yerlerde çok fazla uyaran olduğu için kısa sürede yorulmam gibi eksi yönlerim ile hepsini düşündüğümüzde bir tarafım çok baskınken diğer tarafım çok aşağıda… yani dengesiz bir durum söz konusu aslında bende… bu beni bir yandan değişik biri yapıyor bir yandan da bazı konularda ise ciddi düzeyde yeteneksiz yapıyor.

Yani RPG oyunlarında vardır ya yetenek puanları, onlardan bir örnek verecek olursam; benim yetenek puanlarım dağıtılırken bu hayata geldiğimizde ciddi düzeyde belli alanlara çok fazla vermişler ama bazı konular ise çok düşük kalmış.

Halbuki kısaca bir değerlendirdiğimizde vasat olmak, her konuda aslında bir noktada en güzeli gibi duruyor. Çünkü her alanda vasatlık aslında bir tür denge hali gibi değil mi?

Size verilen yetenek puanlarını her bir yeteneğiniz için benzer dağıtım olur ise eğer açık bir alan bırakmamış olmuyor musunuz? Bir tür kendi kendine yetebilen en uygun insan değil mi? Ama hep her alanda vasat bir yapı her insanda çıksa o zaman da çeşitlilik sağlanamazdı sanıyorum.

Sonuç olarak, vasatlık insanı hayata dair daha hayatta kalabilen biri kılabilir.

Bu yazı ile sizde kendi yetenek setinizi düşünebilir ve onu vasat hale nasıl getiririm veya getirmeli miyim diye düşünebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir