Quotients (Qs) / Kulvarlarımız

Bu aralar düşündüğüm konulardan biri şu, bizim hayatta kendimizi hangi kulvarlarda geliştirmeliyiz ki sağlıklı bir yaşam sürelim.

Burada bu kulvarların neler olduğu, her bir kulvarda kendimizi nasıl geliştireceğimiz, bu gelişimlerin nasıl ölçüleceği gibi sorular kafamda sürekli dönüyor son zamanlarda.

Bu yazımda benim kendimce araştırmalarım sonucu tespit ettiğim kulvarlardan (kulvar tabirine belki bu içeriğe tam uygun bulmayadabilirsiniz… ama şimdilik en uygun bulabildiğim bu) bahsedeceğim. Bunlar bilindik şeyler aslında, sadece bilmeyenlere bir farkındalık yaratma ve düşünme pratiği yapma adına yazıya dökeyim dedim.

Hepimiz ilkokul yıllarından beri IQ kavramını duymuşuzdur. Kimilerimiz testlerine girmiştir hatta. Kimilerimiz Einstein’ın IQ’su şuymuş abi ya falan demiştir. Evet bu kulvarlardan biri IQ. Ya da Daniel Goleman’ın muhteşem kitabı ile kendinden söz ettiren EQ kavramı. Bir çok makale yayınlandı EQ hakkında. Hatta insanlar IQ yetmez EQ’nda güçlü olmalı demeye başladılar vs. Etrafımızda bir çok kez duyduk bunları.

Kısaca benim tespit edebildiğim kadarıyla hepsini liste halinde yazayım.

  • Intelligence Quotient (IQ)
  • Emotional Quotient (EQ)
  • Physical Quotient (PQ)
  • Spirituel Quotient (SQ)
  • Adversity Quotient (AQ)
  • Love Quotient (LQ)
  • Curiousity Quotient (CQ)

Evet benim tespit edebildiğim kadarı ile önemli 7 adet Q çeşidi mevcut.

Şimdi bunları daha yakından anlayabilmek için sırayla bakalım hızlıca… Daha derinlemesine araştırmaları siz kendiniz de yapabilirsiniz.

IQ: Genelde zeka konuları ile ilişkilendirilmektedir. Yani daha önce karşılaşmadığımız sorunlara çözüm bulabilme yetisi ile alakalıdır. Muhakeme, yargı, mantık ve bilgi gibi konularda önem teşkil etmektedir.

EQ: Duygusal zeka denmektedir Türkçe karşılık olarak. Burada özellikle ilişkilerde ve iletişimde çok önem teşkil etmektedir. Karşı tarafı anlayabilmek ya da içinde bulunduğu sosyal yapının ilişkilerini iyi kavrayabilmek ile alakalıdır. Empati yetisi, gözlem gücü gibi kavramlar önem teşkil etmektedir burada.

PQ: Fiziksel zeka olarak söyleyebiliriz sanıyorum. Beden – Zihin ilişkisini tanımlamaktadır. Sporcu kişilerde özellikle çok iyi olduğu gözlemlenebilir.

SQ: Ruhsal, öze ait bağlantı olarak düşünebiliriz. Evrensel kaynakla bağlantı gücümüzü tanımlar. Şamanların özellikle SQ’ları çok yüksek bireyler olduğunu düşünüyorum. Bazı psişik kişilerin de keza SQ kısımlarının yüksek olduğunu söylesek sanıyorum yanılmayız.

AQ: Bir nevi irade kası veya beklenmedik durumlar karşısında kendini ve yaşamını sürdürebilme ölçütü diyebiliriz. Örneğin X jenerasyonu ile Z jenerasyonu arasındaki farkta bence AQ etkili bir kavram. X jenerasyonu oldukça dayanıklı bir nesildi, çünkü yaşadıkları sonucu AQ’ları gelişti hep.

LQ: Sevgi ölçütü… Bence bu kavram da oldukça hayatta önem teşkil etmektedir. İnsan bir çay kaşığına bile sevgi duyabilir. İnsanın çok temel özelliklerinden biridir ve bu bazı noktalarda ne yazık ki yeterli gelişmemiş veya kazanılmamış olabiliyor diye düşünüyorum.

CQ: Merak ölçütü, bu kavram ise oldukça tartışmalı bence. Çünkü merak ölçütünü de bir quotient olarak düşünürsek diğer türlü türlü sıfatları da eklememiz gerekiyor o zaman buraya bir Q olarak değil mi? Ama yaptığım araştırmalarda CQ kavramıyla da karşılaştım. Burada sanıyorum ki şöyle bir yaklaşımla düşünmek gerekiyor, neden bazı insanlar Mars’ta su var mı diye düşünür ve çalışırlarken neden bazı insanlar yaşadıkları ilden bile dışarı çıkmak istememişlerdir? Burada sanıyorum bu şahısların CQ’ları devreye girmiyor mu?

Evet hızlıca bir göz gezdirdik fazla da uzatmak istemiyorum yazımı. Tanımlamalar bu şekilde. Umarım farklı bir açı katmıştır sizlere.

Peki bu arada, bunları öğrendik ama bunlar bizim ne işimize yarayacak?

İşte tüm Q’larda kendinizi geliştirmeniz ve incelemeniz gerekmektedir. Mesela ben PQ konusunda kendimin yetersiz olduğunu gördüm ve eve bir koşu bandı aldım. Düzenli spor yapmaya başlayacağım. Vücuduma hakimiyetimi arttırmaya çalışacağım. PQ ve kinestetik yeteneklerimi bu şekilde geliştireceğim.

Siz de kendinizi değerlendirin lütfen bu bilgiler ışığında.

Benim listeme yeni kulvarlar eklenmesi gerekeceğini düşünürseniz lütfen yorum bırakarak fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olacağım.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir