Petrol Mühendisliği

Merhabalar, daha önceki yazılarda da bahsettiğim üzere bu aralar memleketteyim. Tabi haliyle insanlarla yeni yeni tanışıyorum ve sorular soruyorlar. Bu soruların en başında da mesleğin ne oluyor. Ben de Petrol Mühendisliği diyorum. Tabi bizim bölüm bir makina ya da kimya ya da bilgisayar gibi değil, isminden ne olduğu tam anlaşılmıyor. Yani petrol de petrolün mühendisi ne demek? Sonrasında onlara anlatmam gerekiyor ne yaptığımızı ve ne yapmadığımızı. İşte bu noktada bir yazı yazayım da çok merak edenler buradan okusun, buraya yönlendiririm ve ağzım daha az yorulur dedim 🙂 . İşte buyrun aşağıdaki yazı Petrol Mühendisliği ile alakalı benim düşüncelerimi ve bazı verileri içermektedir.

Bizim zamanımızda, yani 2007 yılında, sadece İTÜ ve ODTÜ’de yer alan ve toplamda 70 kadar öğrenci (40 İTÜ, 30 ODTÜ) alan bir yerdi. Ben oraya 16 bin sıralama ile girdim. Sıralaması da yüksek bir bölümdü çünkü Amerika’da en çok kazanan mühendislik dallarından biridir ve hala öyle. Bu da aslında çalışma şartlarından dolayı genelde.

1950’lerden beri açık olan ve var olan bu mesleğin tüm Türkiye’de mevcut olduğu süre boyunca sadece 3000 civarında üyesi mevcuttur. Küçük bir grubuz aslında ama odamız falan da vardır. (her ne kadar bir işe yaramasa da, bizden sadece para isteyip dursalar da…) Hatta bazı bölüm veya meslek grupları yılda 3000 yeni mezun vermektedirler. Bu duruma bakılınca güzel bir yandan da kötü.

Gelelim alınan eğitime, aldım elime şu an transcripti:

Toplamda 169 kredi vermişim. Bunun sadece ve sadece 39 kredisi Petrol Mühendisliği özelinde derslerdir. Geri kalan 130 kredi genel mühendislik dersleridir.

Peki bu dersler nelerdir: Petrol Müh. Giriş Dersi, Kayaç Özellikleri, Akışkan Özellikleri, PetLab, Sondaj Müh., SondajLab, Rezervuar Müh., Üretim Müh., Doğalgaz İşleme Teknolojileri, Formasyon Değerlendirmesi, Doğalgaz Müh., Zenginleştirilmiş Petrol Gerikazanımı, Petrol Marketi ve segmentasyonu, Bitirme (Bitirmeyi ben daha çok enerji sektörü özelinde yaptığım için aslında bunu da saymamalı)

Gelelim genel mühendislik derslerine, yani asıl benim 4 yılımda %77 zamanımı alan kısma… (Benim savım şu böyle bir programa aslında Petrol Mühendisliği denmemesi yönünde. Çünkü programın ana ismi olan Petrol kısmı sadece ve sadece %23’ünü oluşturuyor programın. Neyse…) genel mühendislik dersleri ise şöyle:

Matematik 1-2, Fizik 1-2, Kimya 1-2, Ingilizce 1-2, Fizik ve Kimya Lablar 1-2, C dersi, Türkçe 1-2, Ata 1-2, Ekonomi, Diferansiyel Denklemler, Fiziksel Kimya ve Labı, Genel jeoloji, Müh. Mekanik, Akışkanlar Mekaniği, Etik, Statik ve Mukavemet, ITB dersleri 2 adet (Osmanlı Tarihi ve Uluslararası İlişkiler), Sayısal Yöntemler, Taşınım Olayları, Olasılık ve İstatistik, Jeotermal Mühendisliği, Yön-Eylem Araştırması, Termodinamik, Proje Yönetimi ve 1 adet sanat dersi (Heykel Sanatına Bakış almıştım o zaman)

Neyse sonuç olarak anlatmak istediğim Petrol Mühendisliği 39 kredilik dersleri de düşündüğümde şu mühendisliklerin karışımıdır:

  • Endüstri Mühendisliği Çünkü, Proje Yönetimi, Yöneylem araştırmaları, ekonomi çalışmaları gibi konularda geniş çaplı donanım sağlatılmaktadır.
  • Makine Mühendisliği Çünkü, Akışkanlar, Termodinamik, Statik ve Mukavemet gibi konularda geniş çaplı bilgi ile donatılmaktadırlar.
  • Kimya Mühendisliği Çünkü, Fiziksel Kimya ve diğer lab dersleri ile petrol ve doğalgaz karakteristiğini çok iyi öğrenmenin yanısıra çoklu fazlı ortamlarda mühendislik yetileri kullanabilme hususunda eğitilmektedirler.

Sonuç olarak Petrol Mühendisliği multidisipliner bir bölüm olup, Endüstri – Makine – Kimya ‘nın karışımı bir bölümdür.

Ben bu bölümü iyi ki okumuşum diyormuyum 39 kredinin içindeki gereksiz bi 12 kredilik kısım haricinde iyi ki okumuşum diyorum. 🙂 Çünkü her yöne yönelebiliyorum. İşin güzel yanı o.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir