Dezenformasyon

Malum hepimizin son zamanlarda takip ettiği üzere ciddi orman yangınlarıyla baş etmeye çalışmaktayız. Özellikle bu orman yangınları benim çevremde olması nedeni ile hem sosyal medya ve tv lerden takip etmekte hem de canlı olarak bire bir şahidi olmaktayım olaylara. Medyanın ne derece gerçeği yansıttığı hususunda daha iyi analiz yapabildiğimi düşünmekteyim. Bu konuda düşüncelerimi yazıya dökeyim dedim açıkcası.

Bu konu özelinde düşünürsek Türkiye’deki çoğu medya bence çok kötü bir sınav verdi. Çoğunluk medya gerçeği yansıtmak yerine kendi güdüleri doğrultusunda gerçeği bükerek haber yapma eğiliminde oldular. Peki bu güdüler ne idi:

  1. Hükümet yanlısı olan medya ve hükümeti başarılı göstermek üzere yapılan taraflı yayınlar
  2. Hükümet karşıtı olan medya ve hükümeti başarısız göstermek üzere yapılan taraflı yayınlar
  3. Gerçeği yansıtmak amacı güden medya

Yukarıdaki ilk 2 durum nedeni ile halk gerçek durumu net bir şekilde çözemedi ve göremedi ne yazık ki. Sadece halkın görüşünü puslu yapmanın yanısıra ciddi bir şekilde de ortamda dezenformasyon oluştu. Bu durum da beni dezenformasyon ile ilgili nasıl bir savaş verilebilir veya biz kendimizi nasıl dezenformasyondan koruyabiliriz gibi biraz düşünmeye itti açıkcası.

Aslında tüm olay temel bir duruma dayanıyor. Karşımıza bir veri /bilgi veya enformasyon çıkıyor. Bu bilgi ve veya enformasyon karşısında beynimiz analiz yapıyor ve sonunda bir davranış yapmak üzere harekete geçirtiyor bizi. Tüm bu süreç aslında sanise ler içinde oluyor.

Bir veri veya enformasyon geldi ve biz onu değerlendirmeye başladık ne yapmalıyız?

  • Verinin kaynağı kimdir?
  • Veri enformasyona dönüşmüş müdür?
  • Veri enformasyona dönüşmüş ise uygulanan yöntem ve yaklaşım nedir?
  • Verinin öncelikle bir enformasyona dönüşmesi sürecinde kimler bu işlemi gerçekleştirmeye çalışmıştır? O kişiler hakkında elde ne tür bilgiler mevcuttur? Davranış tarzları nelerdir ilgili veri ile ilgili?
  • Manipülasyon veya spekülasyon içermekte midir?
  • Entropi gereği insanlar sorgulama hususunda dikkatli ve derinlemesine olmak yerine çok hızlı ve kolayca karar verebilmektelerdir. Bu hususta toplumsal çokluğun etkisinde kalmamaya dikkat edip kendi sorgulamamızı yapmayı mutlaka unutmamamız gerekmektedir.

Yukarıdaki soruları sorduk ve onlar bize bir takım düşünceler vermeye başladı peki biz bu verinin içinde bulunduğu durumun neresindeyiz?

Açıkcası yukarıdaki sorular vasıtası ile kabuk kabuk açtık ve özüne ulaşmaya çalıştık, salt veri haline getirdik bir nevi.

Artık bu veri kullanıma veya beynimize girmeye hazırdır. Bu hususta dilediğinizi yapabilirsiniz.

Dezenformasyon zamanlarında çok dikkatli olmamız dileğiyle…

Can

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir