Autodidact kişiler

Şans eseri webte gezinirken bu tabiri gördüm ve ilgili makaleyi okuduktan sonra şaşırdım. Çünkü ben de bu kalıba daha çok uyduğumu fark ettim ve araştırmaları daha genişletmeye başladım.

“Autodidactism” neydi bu tabir?

Autodidactism (AD): “education without the guidance of masters (such as teachers and professors) or institutions (such as schools). Generally, an autodidact is an individual who chooses the subject they will study, their studying material, and the studying rhythm and time.”

İşte bu tanımı okuduğumda tam olarak benim de böyle bir öğrenme sistemim olduğunu farkettim. Normal bir eğitim planını takip etmekte zorluk çekiyorum. Gece saat 3’te çalışabilecekken neden sabahın 9’unda derse gitmek zorunda olayım ki diye hep düşünmüştüm üniversite yıllarında.

İşte AD’lere dair yapmış olduğum araştırmalarda bulduklarıma dair:

AD’lerin inanılmaz düzeyde bir merakları vardır, durdurulamaz düzeydedir. AD’lere bir eksen verilerek şu konuda şuna ihtiyacımız var derseniz, o size söylenen eksen harici bir çok eksendeki farklı veriler ile geri dönecektir. Tabi bu karşı tarafın değerlendirmesini de yapabilen bir AD ise sadece istenen eksendeki verileri verecek ve diğer veriler kendinde kalacaktır. AD’nin yapısından deneyiminden deneyimine değişiklik gösterir ne çıktı sunacağı.

Yüzeysel olan herkes AD olamaz. AD olmak için derine inme eğilimi olması gerekir kişide. Bu kişiler normal birinin 6 ayda öğreneceği bilgi miktarını 2-3 haftada öğrenebilirler.

Fakat AD olmanın dezavantajları da vardır, bu da özellikle dağınık çalışmaları daha çok bilgiler elde olduğu için onları bağlantılaması ve toplaması diğer normal düzeye göre daha zorlu olacaktır. Bundan dolayı AD olmayan bir kişi belli sürede verilen işi AD ye göre daha kolay tamamlayabilir. Ama uzun vadede bakıldığında her zaman AD kazanandır.

AD’ler aynı zaman peryotu içerisinde hem öğretmen hem de öğrencidirler.

Örneğin Bu AD kişilik yapısına kaymamız özellikle zevk aldığımız işler hobilerimiz vb. konularda çoğu insanda da gözlemlenebilir. Bir ağaç işçiliğiyle uğraşan birini düşünelim, kendi başına çok çeşitli şeyler yapmayı öğrenebilir ve kendini daha da geliştirebilir bu kişi. İşte bu nokta da AD yapısı devreye girmektedir açıkcası.

Fakat AD kişiler de bu herşey için böyledir. Sadece hobiler için düşünmeyin. AD’ler kendi başlarına kendi yol ve yöntemleri ve zaman planlamaları ve ritmleri ile çalışmayı severler.

Bu kişilerin AD yapıda olmaları onlar için hem avantajlar sunmakta hem de dezavantajlar sunmaktadır.

AD kişi eğer ki AD olduğunu bilir ve onu yönetmesini becerebilirse işte o nokta da çok güzel bir sonuç çıkartacağından şüphe olmaması gerekmektedir.

Daha detaylı öğrenmek isterseniz, googlelayabilirsiniz. Ya da Amazon’dan bir kaç kitap bakabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir