2021 ve Yeni Yıl Başlangıçları

Evet 2021’in ilk gününü geride bıraktık. Bu yıl benim için oldukça gelişim dolu ve faydalı bir yıl olacak buna inanıyorum. Bu yazımda aslında yazarak biraz düşünme pratiği yapmak istediğim şey: yeni yıl kavramının bize verdiği motivasyon üzerinedir. Açıkcası gök bilimsel olarak dünyanın güneşin etrafında bir dönüşünü tamamlaması haricinde özel bir durum yok aslında, değil mi?

Zaman kavramı icad olduğunda sanıyorum bütün herşey başlamış. Aylar, günler, mevsimler, yıllar gibi kavramları icat etmemizle sanki tüm bu psikolojik yapı oluşmaya başlamış.

Bir yılın bitmesi yeni bir yılın başlaması, günler kavramı veya bir yılı bütün parça olarak düşünmek yani 2020 nin son 6 ayı ile 2021 in ilk 6 ayını birleştirip de kendimizce bir farklı bir yıl oluşturamaz mıyız… Sanıyorum toplumsal psikoloji nedeniyle pek de mümkün olmuyor değil mi? Biz de o zaman genel kabul görmüş bu yapıya ayak uyduralım.

Unutmayalım ki tüm içinde bulunduğumuz bu 4. boyut dedikleri zaman kavramı, göksel ilişkilerin sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu ilişkilendirmeye biz de uyum sağlayalım.

Evet 2020 oldukça zorlu geçti insanoğlu açısından ama dünya için pek de öyle oldu denemez. Dünya bir rahatladı. Kendini sömüren insanoğluna bir durun yavaşlayın biraz der gibiydi dünya, bu pandemi sayesinde. Dünya adına mutluyum ben, böyle bir yıl yaşadığımız için.

İnsanoğlu bir noktada ilk defa kendi türü içinde savaşmayı bırakıp farklı bir durumda birleştiler ve insanlık bir bütün olarak hayatta kalma savaşına girdi, bu da düşünülmesi gereken bir nokta aslında.

Bir noktadan da bu aslında bir dengeye getirme çalışmasıydı. Hem 2020 li yılların gerektirdiği dijitalizasyon yapısını sağlama adına hem de dünyanın sürdürülebilirliği açısından çok önemli bir noktaydı.

Evet dünyasal boyuta baktığımızda durum böyle. Peki ya bireysel boyutta nasılız?

2020 yılı kendimi geliştirmelerle dolu bir yıl oldu benim için. Özellikle son çeyreği çok verimli geçti diyebilirim. 2. ve 3. çeyrekler uyum ve araştırma, arama süreci idi aslında. Kendimi tanıma yolculuğunda ciddi bir kavşakla karşılaştım 2020 yılında ve benim için çok değişik bir yola girme adına güzel bir yıl oldu.

Evet şu an 2021 yılının 2. günündeyiz. Önümüzde kocaman bir yıl var ve biz ne yapmak istiyoruz. Bunları belirleyip, zamanımızı ona göre kullanmalıyız.

Hedeflerimi şöyle sıralayabilirim:

 • Agile / SCRUM konularında kendimi daha da geliştireceğim.
 • Flutter ve Dart programlama dillerinde ilerleyeceğim.
 • Javascript konularında kendimi daha da geliştireceğim.
 • Yönetim Bilişim Sistemleri derslerinden önemli olanlarını çok iyi bir şekilde değerlendireceğim.
 • 2.200.000 adım atacağım toplamda. Haftada en az 3 kez 30 dakika yürüyüş yapacağım.
 • En az 3 öğrenciye mentorlük yapacağım. (Halihazırda devam ediyor, öğrenciler bulundu)
 • Kendime 3 adet mentor bulup onlarla kendimi geliştirme adına çalışacağım. (Mentorlerim ayarlandı. Biri enerji, biri finans diğeri de işletme ve pazarlama alanında deneyimli)
 • Yıl içerisindeki gelirimin en az %5’ini hayırseverlik işlerine harcayacağım. (geçen yıl da bu rate in üzerinde bir rakam tutturdum. Mutluyum. Vermek, insanlara destek olmak o kadar mutluluk veriyor ki insana anlatamam.)
 • Sabahları sabah ezanından önce (güneşin doğuşundan önce) kalkmaya çalışacağım.
 • Elimizdeki projelerimizi daha da ilerleteceğiz haliyle.
 • Bloguma her hafta bir girdi gireceğim. (Belki de şöyle mi demeli yıl içerisinde en az 52 girdi gireceğim.)
 • HBR ve Dergilikten haftada en az 4 makale okuyacağım.

Kısaca aklıma gelen hedeflerim bu şekilde. Şu an okuyan sizler de kendi hedeflerinizi düşünebilirsiniz. Hedef koymazsanız yıl sonu geldiğinde yapmış olduğunuz ilerlemeyi nasıl ölçmeyi planlamaktasınız? Bu sorunun cevabına hedefsiz farklı bir yaklaşım bulabiliyorsanız ve tatmin ediyorsa sizi cevabınız o zaman o şekilde ilerleyiniz.

Bakalım hedeflerle beraber ilerleme durumunda neler yapacağım bu koca yıl içerisinde.

Bir de sigarayı bırakmayı eklemeliyim sanıyorum hedeflerim arasında 🙂

şimdilik böyle,

Can

Yayım tarihi
Düşünceler olarak sınıflandırılmış ile etiketlenmiş

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir