2021 Üni Tercihleri

Bu ülkede bir değişim olacaksa gençler ve kadınlar sayesinde olacak. Bunu heryerde söylüyorum. Dolayısıyla fırsat ve imkan bulduğum heryerde gençlere karınca kararınca, aklımın yettiğince birşeyler katmaya ve farklı açılar göstermeye çalışıyorum. Bu amaçla da bugünlerdeki önemli bir konu olan üniversite seçimleri ile ilgili bir yazı kaleme alayım dedim. Buyrun…

Öncelikle yazının başında şunu söyliyim: Üniversite bilgi yüklemesi yapılan diploma alınan yer değildir sadece. Üniversite bir tür hayat okulu olup kültürel gelişim yanısıra düşünüş sisteminin dizayn edildiği ve bir nevi beyinlere formatlar atılarak ilgili işletim sistemlerinin kurulduğu yerlerdir.

Bu yazıyı özellikle üniversite seçimi yapacak genç arkadaşlarım ve onların Anne-Babaları okusun diye yazıyorum.

Yazı üç kısımdan oluşuyor. Üniversite seçimleri üzerine kısa bir analiz yapıyorum açıkcası. Birinci kısım, dış alem. İkinci kısım iç alem. Üçüncü kısım da diğer notlar kısmı. Yapacağınız seçim sizin hayatınızı komple etkileyecek ve gelişiminizde hayat boyu ciddi etkiler bırakacak. Çok iyi analiz edilmesi gereken bir durumdur. Bu nokta da, genelde baktığım gibi, siz bahse konu iseniz, bir “içiniz” vardır bir de “dışarısı” vardır. Bu iki noktadan konuyu ele almak istiyorum.

Dış Alem:

Seçecek olduğunuz üniversite ve bölümü bir dış alem unsurudur. Dış alem hususunda siz pek bir değişiklik yapabilme gücüne sahip değilsinizdir. Onun için o uzayda siz yer alabilir misiniz, almak ister misiniz, alsanız uyum ne derece sağlarsınız gibi bir çok konuyu iyi düşünmeniz gerekmektedir.

Kısaca dış alem nesnelerini bir şöyle inceleyelim:

 • Lokasyon: Üniversite ve bölümünün bir lokasyonu olacak. Bu lokasyonun nerede olduğu oldukça önemlidir bence. Üniversite aynı zamanda kültürel bir gelişim yeridir. Dağın başı veya küçük bir şehirde siz yeterli kültürel çeşitliliği bulamayabilirsiniz. Benim şahsi görüşümü sorarsanız da üniversite İstanbul’da okunur diyebilirim. İstanbul’daki kültürel potansiyel dünya standartlarında olup Türkiye’de başka hiçbir ilde öyle bir potansiyel bulunmamaktadır kanaatindeyim ben. Tabi bu benim görüşümdür. Sizler farklı noktalardan konuyu değerlendirebilirsiniz.
 • Eğitim Kadrosu: Sonuçta siz belli bir süre orada eğitim alacaksınız, yani bir nevi beyninize format atılacak. Bu işlemi kaliteli ve çok geniş açılı insanların mı yapmasını istersiniz yoksa dünyayı tanımayan anca gerek-şart sağlamış dar görüşlü insanların mı? Eğitim kadrosunu çok iyi inceleyin.
 • Ders Planları: Gidecek olduğunuz ilgili bölümün ders planlarını inceleyin ve o konuda en iyi yer neresiyse onlarla kıyaslayın ders planlarını. Çok önemli bir şey bu. Gerekiyorsa ilgili hocası ile irtibata geçin derim.
 • Köklü Bir Üniversite Olması: Köklü bir üniversite olması çok ama çok önemlidir. Çünkü bir üniversitenin oturması için en az 100 yıl geçmesi gerekir derler. Bu kurumsal ve kültürel yapı bir ekol oluşturur 100 yıl gibi bir süre geçince. İşte o yapı içerisinde siz de yoğurulursunuz. Diğer türlüsünde ise sadece bilgi yüklemesi yapmaya kalkarlar size ve siz sadece bilgi ile donanmış ama bir düşünüş sistemine sahip olmadan çıkarsınız. Sistematik düşünmek gibi, analiz etmek, sorgulamak gibi kavramların üniversite ortamında gelişmesi gerekmektedir.
 • Üniversite’nin Yan İmkanları: Üniversitelerin kütüphanelerine dikkat edin. Bilgiye erişimde ne kadar yayına ulaşabileceksiniz. Spor tesisleri, sosyal tesisler, yemekhane ve yeme-içme yerleri, işbirlikleri, labrotuar imkanları, öğrenci birlikleri, öğrenci kulüpleri gibi bir çok konuyu iyi araştırmanız gerekmektedir.
 • Kampüs Ortamı: Sonuçta kampüste belli bir zaman geçireceksiniz ve bu kampüs sizi ne derece doyurabilecek?
 • Üniversite Ekolü: Üniversite’nin ekolü nasıldır bunları da araştırmanızı öneririm. Bir ekol oluşmuş mudur ya da o üniversitede…
 • Mezun Bağlantıları ve Derneği: Mezun olduğunuzda okuldaşlarınız sizlere neler katabilir? Sizin okuldaşlarınıza bir şeyler katabilmenizi sağlatabilecek bir sistemi var mı üniversitenin?

Yukarıdaki listeyi daha da uzatabiliriz. Ama genel olarak aklıma bir anda gelenler bu şekilde. Dış alem kısmını bu şekilde aktarabiliriz sanıyorum. Bunları bir bir incelemeniz gerekmektedir ve size uygunluğu hususunda değerlendirmelerde bulunmanız üniversite seçimleri hususunda sağlıklı bir netice için önem teşkil edecektir.

İç Alem:

Gelelim ikinci bölüme, iç alem. Bu kısım bence en zoru. İnsanın kendini tanıması antik çağlardan beri çok ciddi, uzun ve meşakkatli bir uğraşı olmuştur. Bu hususta siz kendinizi ne kadar tanıyorsunuz buna yönelmeniz gerekmektedir. İç dünyanızda gezinmeniz ve oradaki alanları bir bir keşfetmeniz gerekmektedir. Bu kısmı da kısaca bir inceleyelim bakalım…

Kısaca iç alemimizi keşif için neler kullanabiliriz veya sorabiliriz bir düşünelim bakalım:

 • Beni ne yapmak mutlu eder?
 • Ben ne yaparken zamanın nasıl geçtiğini farketmiyorum bile?
 • İnsanlarla sürekli ben hangi konularda konuşuyorum veya konuşmak istiyorum?
 • Benim yeteneklerim neler?
 • Ne yapmaktan çok çabuk sıkılıyorum?
 • 50 yıl boyunca bu mesleği yapsam nasıl hissederim?
 • Hayattaki amacım nedir?
 • Benim sorumluluklarım neler?
 • Ben şu ana kadar ki eğitim hayatımda hangi dersleri / aktiviteleri sevdim?
 • Hangi ortamlarda bulunmayı seviyorum? (mesleğim tozun toprağın çamurun içinde olsa dahi yapar mıyım?)
 • Aileden gelen eğitimim (Ailenizin mesleki durumunu inceleyin derim) hangi yönde ve ben onlarla ne kadar bağlantılıyım?
 • Seçeceğim mesleğin gereksinimlerini araştırdım mı ve bu mesleğin gereksinimleri bana uygun mu veya ben yapabilir miyim onları?
 • Düşünmekten ne kadar keyif alıyorum?
 • Soyut düşünmek bana zevk veriyor mu?
 • Yazmayı seviyor muyum?
 • Sanat yönüm nasıl?

Sayısız madde yazabilirim yukarıdaki listeye. Elinize kağıt kalem alın ve 1 hafta bu şekilde aklınıza gelen soruları yazın ve diğer hafta da onları cevaplayın. Bu size çok güzel bir fikir verecektir. Daha sonrasında da sizi iyi tanıdığına inandığınız insanlarla bu konuyu tartışın…

İç Alemi yani kendinizi tanıma yolculuğu hayat boyu süren bir süreç ama böyle önemli bir zamanda biraz daha derin ve odaklı bir şekilde inceleme altına almanızda fayda var kendinizi.

Diğer Notlar:

Gelecek takibi yapın: Seçeceğiniz mesleği 50 yıl boyunca kullanacaksınız muhtemelen, onun için günümüzde hızlı değişen bu dünyada mevcut konumuzun ileride nasıl olacağını çok iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Bu konuda Forbes, HBR, World Economic Forum, gatesnotes.com, ilgili sektörün ilgili kişileri gibi yerlerden geniş bilgiler alabilirsiniz.

Trend analizleri yapın: Gelecekte ne ön plana çıkacak? Ne önem teşkil edecek? Bunları araştırmanızda fayda var. Kısaca düşünüp değinecek olursak:

 • Bilişim her koluyla muhteşem gelecekte
 • Sağlık asla bitmez
 • Gıda asla bitmez
 • Tarım bitmez
 • Turizm her daim olacak
 • Enerji hep ihtiyaç olacak
 • İnşaatı mesela ileride robotların yapması muhtemel
 • Petrol sektörü ileride yok olacak

Çalışacağınız sektörün uzayı: İnsana verilen değer nasıl? Mezun sayısı ne durumda? İstihdam genişlemesi nasıl? Uluslararası ölçekte ne durumda gibi çeşitli konuları çok iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Üniversite mi Bölüm mü: Genelde bu soru da çok düşünülüyor. Bu hususta mühendislik yazıyorsanız mesela, zaten tüm mühendisliklerin ilk iki yılı aynı onun için benim şahsi görüşüm üniversiteye iyi karar vermenizdir. Ama bir yandan da titr olarak da … mühendisi deneceksiniz. O kola yöneleceksiniz. Kötü bir üniversitenin gelecek vaad eden bir bölümünden mezun olmanız ile İyi bir üniversitenin orta halli bir bölümünden mezun olmanız arasında fark olacaktır. Bu hususu da ciddi olarak değerlendirmeniz gerekmektedir. Bir noktada da mesleğe karar vermeniz sanıyorum ki daha faydalı olabilir. Lakin üniversite ortamını ve üniversiteyi de gözardı etmeyin ve mutlaka değerlendirmeye alın derim.

Üniversitenin Beynelmilelliği: Bu konuda bir yazı yazmayı planlıyorum. Bu konu oldukça önemli ve geniş bir konu. Tercih etmeyi düşündüğünüz üniversite sizi uluslararası olarak hazırlayabilecek bir yapıda mıdır? Lütfen bunu sorgulayın yazmadan önce. Mesela Times Higher Education’da sırası nasıldır? Avrupa Birliği ve Amerika veya Common Wealth ülkelerinde diploması ve eğitiminin tanınılırlığı veya uygunluğu ne derece vardır? Sosyal olanakları ne derece yurtdışına uygundur? gibi bir çok konuda da incelemenizde fayda vardır.

Yazıyı insanların gözünü korkutmamak adına kısa tutmak durumundayım. Şimdilik buraya kadar olsun.

Sonuç olarak, bu konuda bir danışmanlık hizmeti alarak yani bir profesyonelden yardım almanızı öneririm. Onun size sunacağı küçük bir açı belki de sizin için çok ciddi, doğru ve nokta atışı kararlar vermenizi sağlayacaktır.

Bir profesyonelden yardım alın! Bu hususta iyi araştırmalar.

Güzel bir Türkiye için gençlerimizi çok iyi bir şekilde yönlendirmeli ve onları iyi eğitmeli, hayata iyi bir şekilde hazırlamalıyız. Ancak bu şekilde Yüce Atatürk’ümüzün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkabiliriz.

Sevgi ve Saygılar

Can

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir