Bilişim ile ilgilenmem aslında 1999 yılında 10 yaşında iken 2000 dolar civarında bir para verip bilgisayar almamız ile başladı. Ailem ve ben teknolojiye düşkün bir aile olduk hep.

2000 yılından başlayarak üniversiteye gidene kadar da her yaz bilgisayarı aldığımız yerde teknik servislerinde vakit geçirmeye ve çalışmaya başladım. Bilgisayar konusunda baya baya o yaşımıza rağmen tamirat işleri falan yapıyordum. Ama tabi o zamanlarda daha çok hardware ağırlıklı bir durumdu. Software olarak ise sadece yaptığımız işlemler genelde insanların işletim sistemi ve program isteklerini karşılamak idi.

Daha sonrasında 2001 yılında babamların iş yerinde 4 aylık bir kurs açıldı Muğla Üniversitesi işbirliği ile. Bilişim kullanımıyla ilgiliydi bu kurs. Oraya gittim koca koca kişilerle beraber. O yaşlarda veri tabanları, internet protokolleri, ağ tipleri vs. konualarını görüyordum. O kursu bitirdikten sonra bilişime olan ilgim daha da arttı.

Daha sonralarında bir kaç yere o yaşlarda danışmanlık hizmetleri (o yaşlarda oyun gibi geliyordu açıkcası, gerçe hala da öyle, ama kişiye iş yerinin ihtiyaçlarına uygun sistemi hazırlayıveriyordum.) verdim. Bu yetenek okulda da çok işime yarıyordu. Derslerden çağrılıyordum falan, Okuldaki bilgisayarlarla baya uğraşıyorduk. Öğretmenlerin evlerine tamirata gidiyordum. Neyse kısaca çocukluktan gelen baya bir ilgi var.

Daha sonrasında baya kaptırırım diye korktum ve uzaklaştım açıkcası. Çünkü bilgisayar konuları çok soyut ve sizi dış dünyadan uzaklaştıran bir yapısı var açıkcası. Ben de dengeyi tutturamam diye hiç yazmadım üniversite olarak. Zaten okumak istediğim 4 üniversite falan vardı (İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi ve İYTE), onların da bilgisayar mühendislikleri gelmiyordu.

Gel zaman git zaman yıllar geçti ve yıl 2020 oldu. Ben tabi kendi çapımda işimi görme düzeyinde uğraşıyordum. 2020 yılında Mart ayı gibi Kanadalılarla çalışıyordum. Pandemi patlak verince derhal bizi ofis ortamından uzaklaştırdılar ve ben de memlekete acilen bir bavulla geldim. Öyle ki bilgisayar falan herşey Ankara'da kaldı. Fakat Muğla'daki evde de çok eski bir bilgisayar olduğunu keşfettim. Mevcut durumda işe yaramaz bir haldeydi. Onunla az biraz vakit geçireyim dedim kafa dağıtmak için. Malum pandeminin ilk zamanları cidden çok zorluydu. Ona Linux Peppermint Distrosu kurdum. Sonra ben baya haşır neşir olmaya başladım bu basit bilgisayar ile ve bir ara düşündüm ki ya ben aslında bilgisayarla uğraşmaktan çok hoşlanıyorum. Sonra da eskilerde kalan o enerjim yükseldi ve tekrardan harıl harıl ben bilgisayarla uğraşmaya başladım.

Aradan bir yıldan fazla bir süre geçmiş o zamandan bu yana ben şu an insanlara web siteleri yapıyorum. Bir yandan da kendimi daha da geliştirmeye çalışıyorum açıkcası. Javascrtipt ve Python kasıyorum. Bir yandan da eğlencesine uzaktan üniversite eğitimine başladım. Yönetim Bilişim Sistemleri diye bir bölüm İstanbul Üniversitesi'nde. Onun dersleri ile uğraştım ve uğraşmaktayım.


Gelelim bu sayfada neler bulabilirsiniz:


Blogda bilişim ile ilgili yer alan yazılarıma ulaşmak için Tıklayınız


Bilişim konusunda Bookmarks

Zamanla eklemeler yapacağım. Şimdilik aklıma gelenler hızlıca bu şekilde.


Bilişim Misc.

Bilişim benim özellikle uğraştığım iki dil var, Javascript ve Python dilleri, bu dillere sizler de yukarıdaki kaynaklardan bakabilirsiniz.

Günümüz dünyasında inanılmaz artan ve artmakta olan veri hacimleri nedeniyle veri bilimi konularının çok önemli olacağını düşünmekteyim açıkcası. Ama tabi Türkiye'deki ortam bu konuları geriden takip etmekte olduğu için henüz çok fazla uygun pozisyon olduğunu düşünmemekteyim.

Mobil uygulama da önem teşkil ediyor. Burada Flutter ve React Native gibi yapılar ön plana çıkıyor. Swift veya Kotlin bilmek de bence güzel bir yetenek. O kısma da yönelebilirsiniz.

Zamanla burayı geliştireceğim.