Blog'un pano kısmında genelde benim hoşuma giden ve önem verdiğim şeyleri yazmayı istiyorum. Kısaca evinizin bir köşesindeki pano gibi düşünebilirsiniz.


Bu aralar ne yapıyorum:

Bu aralar memleketteyim ve memlekette olası yapılabilecek iş kollarını araştırıyorum. Pandemi olmasaydı Koç Holdingte TZY yapısı içerisinde işe başlayacakken bir anda kendimi memlekette buldum. Aile işleri falan filan onlarla uğraşmaya başladık derken burayı baya bi sevmeye başladım ve şu an buraya geleli 10 ay oldu ve hiç başka bir yere gitmeye de niyetim yok açıkcası.

Araştırma konularım bu aralar, yazılım ile alakalı. Tarım ve Turizm alanlarında neler yapılabilir onları araştırıyorum. İlk zamanlar Enerji sektöründe de bir şeyler yapılabilir mi diye de baya uğraştım fakat şu aşamada o işleri biraz rafa kaldırmakta fayda olduğunu görüyorum.

Nasıl ki İngilizce dili günümüzde gayet normal ve bilinmesi kesin gereken bir yapı haline geldiyse, bundan bi 10 yıl sonra da yazılım bilgisi de böyle olacak. İşte bu nokta ben kendimi bu yapıya hazırlıyorum açıkcası. Ama öğrenilmesi gereken o kadar çok şey var ki. Bir de kendi başına öğrenmek cidden uğraştırıcı bir şey. Ama gün ve gün ilerleme kaydediyorum bu güzel bir şey. Teknik konular şöyledir genelde ya zaten, bir paragraf bir gününüzü alabilir anlamak vs. ama o paragrafı bilmek sizi diğerlerinden farklı bir noktaya taşır.

Aslında baya günlerim belli kısımları yazma ile belli kısımları düşünme ile geçiyor. Bir yandan bir kitap projesi ile uğraşıyorum bazen. Ama kitap işinde pek para kazanma konusu olmaması zamanımı ona harcamam konusundaki şevkimi kırıyor açıkcası.


Filmler ve Diziler

Bu aralar beni en çok etkileyen 2 film: "Green Book" ve "The Old Guard" filmleri çok hoşuma gitti. Bir de geçenlerde izlediğim "Assassin's Creed" de oldukça değişik bir film.

Dizi olarak ise Amazon Prime'da "Solos" isimli bir dizi var. Onu oldukça ilginç buldum. Kısa kısa bölümlerden oluşuyor. Ama ana temel konu ise insanın varoluşunu sorgulaması olduğu için benim ilgimi çekti açıkcası.

Eski diziler olarak da "Lost", "Prison Break", "How I Met Your Mother", "Big Bang Theory", "Silicon Valley" ve tabi ki "Game of Thrones"...

Daha farklı bir dizi isterseniz "Atypical" isminde bir diziye bakabilirsiniz. Ya da Amerikan dizisi izlemek isterseniz de Netflix'te beğendiğim bir dizi var, "Virgin River" ismi, ona da bakabilirsiniz.

Klasik Filmlerim gözü ile baktığım filmleri ise aşağıda listeledim:

şimdilik aklıma gelenler bu şekilde geldikçe daha da genişleteceğim...


Kitaplar

Kitap olarak da aşağıdaki kitapları beğeniyorum.


Bookmarks

Bookmarks kısmında da internette gezinirken keşfettiğim güzel şeyleri paylaşacağım.

Blog olarak Bill Gates'in şahsi sitesi olan gatesnotes.com sitesine bayılıyorum.

Harvard Business Review üyeliğim var, onlardan makale okuması çok hoşuma gidiyor.

Turkcell'in dergilik aplikasyonu çok hoşuma gidiyor. Hafta 3-4 kez oradan dergilerden makaleler okuyorum.

Dünya Ekonomik Forumunun sitesi olan weforum.org dan makaleler okumak da çok ilgimi çekiyor.

Ara ara National Geographic'in sitesine girip geziniyorum. Bu da çok keyifli oluyor...

Bu aralar incelediğim sayfalardan biri de Refik Anadol'un sayfası. Çok güzel sanat eserleri mevcut. Çok keyifli gezinmesi...